Sužinok / Įrašas

Prižiūrėkite savo mažuosius žaidėjus. Internetiniai pavojai, kurių Jūs nežinojote

Ar Jūsų vaikas yra įsitraukęs į kažkokį šaudymo ar kitą populiarų žaidimą ir visą dieną sėdi priešais kompiuterį?  Turėtumėte žinote, kad taip žaisdamas, Jūsų vaikas gali tapti kibernetinių nusikaltėlių auka. Masalu jiems dažniausiai tampa internetinės paskyros, prikimštos (tikriausiai Jūsų asmeninių) detalių apie mokėjimo korteles ar kita svarbia informacija.

Grėsmės nepanaikina net faktas, kad Jūsų vaikas naudojasi tik apsaugotomis žaidimų platformomis, tokiomis kaip „Steam marketplace“. Net ir tokiu atveju, Jūsų dukra ar sūnus gali nukentėti nuo smulkių apgavysčių ir suktybių, pavyzdžiui, nuo užkrėstų kompiuterio užsklandos failų.

Tai galioja ir žaidimams internete. Visai natūralu, kad Jūsų vaikas kreipsis patarimo į labiau patyrusius žaidėjus nei į savo paties tėvus. Deja, kai kurie „žaidėjai“ iš tiesų gali būti apsimetėliai. Žaidimui skirtame pokalbių laukelyje šie kibernetiniai nusikaltėliai laukia, kol nekalta auka, ieškodama patarimo, paspaus kenkėjišką nuorodą ir apkrės savo įrenginį.

Visgi, kai susiduriama su tokiomis rizikomis, tėvai nėra visiškai bejėgiai. Yra keli naudingi patarimai, kuriuos galima pasiūlyti savo mažiesiems žaidėjams ir taip padėti jiems išvengti bėdos.


1. Saugumo sprendimas

Į Jūsų vaiko kompiuterį ar kitą įrenginį, kuriuo žaidžiama, įdiekite patikimą apsaugos sistemą. Kibernetiniai nusikaltėliai nemiega, tad apsauga turėtų veikti nenutrūkstamai ir būti nuolatos atnaujinama. Įsitikinkite, kad vaikai, siekdami pagerinti žaidimo kokybę, neišjungia saugumo sprendimo ar nepradeda ignoruoti iššokančių pranešimų apie potencialią riziką.

2. Tikrinkite naršyklę

Dauguma žaidėjams skirtų sukčiavimo atakų užuomazgų galima rasti žaidimų forumuose, kuriuose įvairūs asmenys siūlo „naudingus sandorius“ žaidimui pagerinti. Į tai derėtų žiūrėti atsargiai, nes nuorodos dažnai lankytojus peradresuoja  į apkrėstus puslapius, galinčius pakenkti duomenų ir kompiuterio saugumui. Vertėtų įsitikinti, kad Jūsų vaiko naudojamos įrangos naršyklė yra atnaujinta, o įspėjimai apie sukčiavimą – įgalinti.

3. Prisijungimo duomenys yra vertingi

Išmokykite savo vaikus pateikti prisijungimo duomenis tik saugiose ir kokybiškas paslaugas teikiančiose interneto svetainėse. Jei kartais vaikas jaustųsi neužtikrintas puslapio saugumu, būkite pasiruošę patarti.

4. Nepirkite žaidimų kodų nepatikimose interneto svetainėse ir jais neprekiaukite

Geriausias būdas pirkti žaidimą – įsigyti jį iš oficialios žaidimo kompanijos. Jei jūsų vaikas nori naujo žaidimo, jo pirkimas nepatikimose svetainėse greičiausiai baigsis nesėkme – dešimtimis išleistų eurų ir neegzituojančiu žaidimo failu ar aktyvavimo raktu. Pirkti žaidimą iš forumų ar aukcionų puslapių yra tas pats, kas prašytis bėdos – jie pilni nesuskaičiuojamų klastočių ir sukčių.

Kitu atveju, jei Jūs patys mėgintumėte parduoti seną žaidimą, kurio vaikas nebežaidžia, taip pat neišvengtumėte apgavikų. Šie nusipirkę žaidimo prisijungimo duomenis patvirtintų, jog tai yra klastotė ir pareikalautų pinigų grąžinimo, taip palikdami Jus tuščiomis kišenėmis.

5. Žaidimų lošimas už namų ribų

Ar Jūsų vaikas turi didesnių ambicijų ir mėgsta varžytis sporto rungtynėse ar video žaidimų konkursuose? Tuomet įsitikinkite, kad jis / ji žino kaip tinkamai elgtis prisijungus prie viešo Wi-Fi tinklo. ESET saugumo specialistas Mark James sako, jog tai labai svarbu. Vaikas turi žinoti, kad žaidžiama, naudojantis viešuoju tinklu, ir įvertinti visą įmanomą to riziką ar pasėkmes.

„Jei jūsų vaikai ketina dalyvauti žaidimų renginyje ar atvirame žaidimų konkurse, jie turėtų laikinai pakeisti savo įprastus slaptažodžius naujais, o grįžus namo vėl naudoti senuosius prisijungimus“, sako James. „Šis būdas apsaugos ne tik nuo apgavikų, kurie gali perimti jų duomenis ir pasisavinti paskyrą, bet ir nuo piktos akies, per petį stengiančios nužiūrėti slaptažodį ir vėliau juo pasinaudoti.“

6. Padėkite vaikams susikurti tinkamą vartotojo vardą

Netinkamas vartotojo vardas gali išduoti, jog paskyros savininkas yra vaikas. Šiuo atveju, jaunas amžius gali pritraukti nepageidaujamą dėmesį.

Žaidėjui būtų protinga pasirinkti tokį vardą, kuris apskritai žaidime ar forumuose nesuteiktų jokios individualios informacijos – žaidimų paskyros yra prioritetiniai taikiniai kibernetiniams nusikaltėliams. Jei vaikas pasirinks su asmenine informacija susijusius prisijungimo duomenis, kuriuos suvedus „Google“ paieškoje galima lengvai identifikuoti asmenį, Jūsų sąskaita gali patekti į apgavikų rankas.

7. Sukčiavimas ir piratavimas yra kur kas blogiau nei galėtumėte pamanyti

Daugelis tėvų nuo pirmųjų dienų moko savo vaikus, jog sukčiavimas yra blogai. Tai galioja ne tik varžantis tarpusavyje, bet ir žaidžiant internetinius žaidimus.

Sukčiavimas ar piratavimas ne tik kelia grėsmę mažajam žaidėjui prarasti leidimą žaisti mėgstamą žaidimą, bet ir įstumia jo ar jos paskyrą į pavojų. Nė nereikia sakyti, kad daugiau kaip 90 proc. dažniausiai pasitaikančių sukčiavimo atvejų yra užkrėtimas reklama ar kenkėjiška programa.

8. Žmonės forumuose nėra Jūsų draugai

Atmosfera žaidėjų pokalbių  forumuose dažnai būna gana nemaloni. Be piktų žaidėjų komentarų, šiuose forumuose pilna sukčių, reklamos ir kito kenkėjiško turinio, kuris ir taip nedraugišką forumą  paverčia visai netinkama vieta vaikui prašyti patarimo. Tas pats galioja ir žaidimų pokalbių paskyroms. Jūs ir jūsų vaikas iš tiesų nepažįsta šių žmonių – tad ar verta jais pasitikėti?

9. Nekvieskite „Facebook“ paskyroje „tapti draugais“ žmonių vien tam, kad gautumėte nemokamų dovanėlių

Vaikai dažnai būna stipriai įsitraukę į „Facebook“ žaidimus, kurie sukurti taip, kad prašytume kitų socialinio tinklo vartotojų pagelbėti kaupiant žaidimo veikėjų energiją ar gaunant įvairias dovanėles. Dėl papildomų kreditų į „draugus“ yra priimami nepažįstami žmonės, kartais galintys labiau pakenkti, nei padėti. Vaikai turėtų į tai žiūrėti atsargiau ir prieš sutikdami „draugauti“, gerai pamąstyti.

Įvairiuose fanų puslapiuose yra galybė žmonių, siūlančių tapti draugais, tik tam, kad jie galėtų pagerinti žaidimo sąlygas. Kita vertus, vaikas tokiu atveju į draugus priima žmones, kurių iš tiesų nepažįsta. Tai reiškia, kad visa privati informacija, kuri Facebook paskyroje rodoma tik draugams, tampa prieinama žmonėms, kurie galbūt yra sukčiai, ieškantys informacijos tapatybės vagystei.

10. Ribokite žaidimo laiką

Tam, kad užtikrintumėte saugų vaiko naudojimąsi internetu, stebėkite, kiek laiko Jūsų vaikas praleidžia žaisdamas su savo įrenginiais. ESET Parental Control for Android leidžia Jums riboti vaikų naršymo internete ir žaidimų laiką, padeda sužinoti kuo jie domisi leisdami laiką interneto erdvėje, ir blokuoti svetaines, kurių turinys yra netinkamas. Svarbiausia, kad vaikui yra suteikiama pakankamai laisvės – leidžiama paprašyti tėvų prailginti naršymo ar žaidimų laiką ar panaikinti norimų svetainių blokavimą.

 


Pasidalink su kitais

Apsaugokite savo vaikus internete
jiems suprantamu būdu.

Gaukite naujausią informaciją ir patarimus apie saugų naudojimąsi internetu.

Kiti įrašai