Sužinok / Įrašas

Ar Jūs ir Jūsų vaikai žino pagrindinius internete tykančius pavojus?

Pagrindinis visų tėvų rūpestis – apsaugoti savo vaikus. Visgi, augant techonologijų pasiūlai, tampa vis sunkiau suvokti, kur slepiasi potenciali rizika internete. Remiantis Europos Sąjungos statistinių tyrimų įžvalgomis, išskiriamos dažniausios problemos, su kuriomis vaikai susiduria internete.

Daugiausia nerimo kelia tai, kad 11-16 metų vaikai internete pradeda bendrauti su žmonėmis, kurių jie niekada nėra sutikę. 2014-ųjų metų tyrimas, atliktas 7-iose Europos šalyse rodo, kad beveik kas trečias vaikas (29 proc.) yra susidūręs su tokia situacija.

Seksualiniai vaizdiniai kartu su neapykantos kurstymu, to paties tyrimo duomenimis, užima antrąją vietą. 2014-ųjų metų duomenimis, kas penktas vaikas (20 proc.) susiduria su nepadoriu turiniu ar svetainėmis, kur žmonės dalinasi niekinančiomis žinutėmis, nukreiptomis prieš konkrečias grupes ar individus.

Lyginant su ankstesniu, 2001-ųjų metų tyrimu, atliktu 25-iose šalyse, tokių situacijų padaugėjo. Neapykantos atvejai išaugo 7 proc., o susidūrimas su seksualiniais vaizdiniais pakilo 2 proc.

Statistiniai tyrimų duomenys taip pat perspėja, kad daugėja patyčių internete atvejų. Nuo 2010-ųjų iki 2014-ųjų metų šis rodiklis pakilo per 4 proc. (8 proc.-12 proc.). Tai reiškia, kad bent vienas iš aštuonių vaikų patiria tokio tipo psichologinį spaudimą internete.

Dar kelios rizikos, kurias, 2014 metų duomenimis, nurodė bent vienas iš 10 respondentų, yra seksualinio turinio žinutės (12 proc.), susitikimai su tik internete pažįstamais žmonėmis (13 proc.) ir svetainių lankymas, kuriose žmonės skatina valgymo sutrikimus (13 proc.), dalijasi patirtimi apie vartotus narkotikus (10 proc.) ar kalbasi apie žalojimosi ir žalojimo patirtis (11 proc.).

Nepaisant to, kad galimų problemų internete sąrašas yra ilgas, tik 17 proc. visų 2014-ųjų metų tyrime apklaustų vaikų dėl to jaučiasi nepatogiai ar yra nepatenkinti – mergaitės šiuo atveju yra jautresnės (21 proc.) nei berniukai (14 proc.). Palyginus su 2010-aisiais metais požiūris į problemų svarbumą pakilo vos 4 proc.

ES tyrime atskleidžiama, kad 11-16-ųjų metų vaikų grupės renkasi ganėtinai skirtingus būdus apsisaugoti nuo aptartų rizikų internete ar socialiniuose tinkluose.

Visų pirma, jie pasirūpintų saugia programine įranga ar koreguotų savo profilio nustatymus. Visgi, tai reikalauja tam tikro techninių žinių lygio, kurias turėjo ne visi apklaustieji vaikai.

Kita vaikų pasirinkta strategija yra savikontrolė. Jaunėliai savo socialinių tinklų profiliuose ar kitose interneto paskyrose stengiasi nesidalinti jokia jautria informacija. Jie taip pat vengia intymaus turinio ir bendravimo su žmonėmis, kurių jie asmeniškai nepažįsta.

Trečioji paplitusi strategija –  tai tėvų nuožiūra ribojami vaikų veiksmai įvairiose internetinėse programėlėse ar platformose . Jei vaikas neturi profilio socialiniame tinkle ar neįsidiegia tam tikros programėlės, didėja tikimybė, jog šis apskritai nesusidurs su potencialia rizika internete.

Kiek atlaidesnis būdas yra vengti tik tam tikrų, specifinių veiksmų, pavyzdžiui, atmesti nepažįstamų žmonių kvietimą draugauti ar ignoruoti tokių žmonių norą bendrauti.

Visgi, yra vaikų, kurie visus šiuos būdus laiko nesvarbiais ar neefektyviais. Tokiu atveju, tėvai turėtų prisiimti atsakomybę ir pasikalbėti su vaiku, patarti bei parodyti, kaip tinkamai naudotis tam tikrais saugumo įrankiais, pavyzdžiui, tėvų kontrolės programėle.


Pasidalink su kitais

Apsaugokite savo vaikus internete
jiems suprantamu būdu.

Gaukite naujausią informaciją ir patarimus apie saugų naudojimąsi internetu.

Kiti įrašai