Sužinok / Įrašas

Kaip apsaugoti vaikus nuo interneto iškrypėlių?

Internetas visiems mums yra didžiulis informacijos šaltinis. Natūralu, jog  dalis žmonių naudoja šią informaciją geriems ketinimams, o kiti – kenkėjiškiems, pavyzdžiui,  vaikų viliojimui ir persekiojimui. Ką būtų įmanoma padaryti tėvams, mokytojams ar kitiems suinteresuotiems asmenims, norint apsaugoti vaikus nuo internetinių nusikaltėlių ir priekabiavimo?

Didžioji dalis informacijos, randamos internete, deja, yra pasenusi. Ne išimtis ir informacija apie vaikų apsaugą nuo kibernetinių nusikaltėlių. Ji kalba apie tuos laikus, kai naudojimasis internetu  nebuvo siejamas su GPS ryšiu ar aukštos kokybės garso / vaizdo galimybėmis, kurias dabar galime išpyldyti prietaisais, telpančiais į kiekvieno iš mūsų kišenę.

Ieškodami statistikos (ji nebuvo iš praeitos eros), visa, ką radome, buvo sukčių polinkis rinkti informaciją iš socialinės paskirties svetainių:

Net 82 proc. seksualinių nusikaltimų prieš nepilnamečius atvejų apgavikai naudojosi aukų socialinėmis paskyromis tam, kad sužinotų ką jie (ne)mėgsta.

65 proc. seksualinių nusikaltėlių internete naudojosi aukų socialinėmis paskyromis tam, kad gautų informacijos apie aukų namus ar mokyklą

(InternetSafety101.org)

Tačiau konkretūs būdai informacijai rinkti yra mažiau svarbūs nei jos gausa – netyčia galime pasidalinti didžiuliu asmeninės informacijos kiekiu su visai nepažįstamais žmonėmis. Nusikaltėliai gali tykoti vaikų, kurie ieško dėmesio ir bando užmegzti naujus ryšius su kitais. Liūdna, bet tokie vaikai mažai jaudinasi dėl to, su kokiu suaugusiuoju jie bendrauja ir vengia pranešti apie priekabiavimą. Šie vaikai veikiausiai nepraneš ir apie kokį kitą nederamą elgesį, nes jie tiesiog džiaugsis bet kokiu dėmesiu ir bus natūraliai naivūs vertindami tokio nepažįstamojo elgesio pretekstą.


Apsaugokite vaikus internete ir už jo ribų

Patarimai, padėsiantys išvengti rizikos Jūsų vaikui pakliūti į interneto sukčių rankas, dažniausiai kalba apie interneto prieigos kontrolę, stebint, kad vaikas naudotųsi internetu atitinkmai pagal savo amžių. Visgi, ne visos priekabės vyksta internete, kas tik dar labiau sustiprina būtinybę supažindinti vaikus su tokio elgesio požymiais ir pasekmėmis. Tėvams yra svarbu įsitikinti, kad jų vaikai nuo mažų dienų žinos, kokia informacija galima pasidalinti su kitais, netgi tais, kurie, rodos, yra tavo draugai (būtent jais esą dažniausiai apsimeta sukčiai).

Nustatykite taisykles:

1.   Nuotraukų siuntimui ir jų dalijimuisi internete:

2.   Dalijimuisi kontaktais ar asmenine informacija apie save ir šeimą.

Sakykite vaikui, jog geriausia yra:

3.   Internete bendrauti tik su tais vaikais, kurie yra jų draugai ir realiame gyvenime;

4.   Internete vengti asmeniškų pokalbių su nepažįstamaisiais, ypač tų, kurie kalba sekso, smurto ar nusikalstamos veikos temomis.

Kai vyresni vaikai tampa tinkamo amžiaus naudotis socialiniais tinklais, jie veikiausiai pareikš norą asmeniškai susitikti su tais žmonėms, su kuriais susipažino internete. Svarbu, kad tėvai ar bet kuris kitas atsakingas asmuo lydėtų paauglį į jo pirmajį susitikimą tam, kad įvertintų ar tai yra saugu ir tinkama jo amžiui.

Idėja nustyti taisykles yra ne atbaidyti vaiką nuo bendravimo su nepažįstamaisiais, bet išmokyti jį atsargiai vertinti pažintis internete. Saugumo industrija turi populiarų posakį: „Pasitikėk, bet patikrink“. Tai reiškia, jog nereikia aklai pulti pasitikėti kažkieno žodžiais, geriau pirma patikrinti ir įvertinti, ar šis bendravimas apskritai yra patikimas, o tada jau daryti sprendimus ir išvadas.


Tėvų nerimas ir vaikų nepriklausomybė

Mes žinome, kad kai kurios taisyklės paauglių gali būti suprantamos kaip jų nepriklausomybės ribojimas. Geras auklėjimas pasižymi tuo, kad yra randamas balansas tarp saugumo įrankių vaikams taikymo ir laiko leidimo kartu. Tokiu būdu vaikai jaučiasi mylimi ir yra saugūs, iki kol tampa pakankamai suaugę apsginti savarankiškai.

Taigi tėvai gali būti perdėtai atsargūs tik tol, kol vaikai yra labai maži, vėliau šie pradeda gebėti savarankiškai suprasti ir interpretuoti taisykles bei jų priežastis. Apskritai, tėvai ir vaikai yra atakuojami panašių apgaulės schemų, todėl gebėjimas jų išvengti ir saugoti savo privatumą praverčia visą gyvenimą.

Veikiausiai svarbiausias dalykas, kurį Jūs galite padaryti, siekdami apsaugoti savo vaikus nuo internetinių nusikaltėlių, yra geri santykiai ir atviras bendravimas su jais. Socialinė inžinerija remiasi artimo ryšio, o ne baimės ar teisingumo jausmo formavimu.

Vienas iš galimų būdų tai padaryti yra ESET Parental Control for Android programėlė, kuri leidžia Jums nustatyti tam tikrus limitus, skirtus riboti vaikų internete leidžiamą laiką ar matyti, kokiose svetainėse šie lankosi. Kita vertus, vaikai taip pat gali pradėti dialogą su tėvais, kurios iš svetainių turėtų / neturėtų būti blokuojamos ir paprašyti papildomo leidimo. Tai taip pat puikus būdas tėvams atkreipti dėmesį į įtartiną elgesį, su kuriuo susidūrė jų vaikas.

Svarbu, kad vaikai jaustųsi pakankamai patogiai su tėvais be jokio nerimo sulaukti bausmės aptarinėti abejotiną interneto pažintį. Tokiu atveju, vaikas gali išduoti apgavikus ar priekabiautojus. Svarbu prisiminti, kad net ir tuomet, jei jūsų vaikai teigiamai atsiliepia ar gina tokias priekabes internete, jie vis tiek yra aukos, kaip ir bet kuris kitas apgautas asmuo.


Pasidalink su kitais

Apsaugokite savo vaikus internete
jiems suprantamu būdu.

Gaukite naujausią informaciją ir patarimus apie saugų naudojimąsi internetu.

Kiti įrašai