Sužinok / Įrašas

Pakitęs ir nerimą keliantis elgesys internete – ką reikėtų pastebėti?

Jeigu jūsų vaikas staiga tampa neramus, piktas arba atvirkščiai neįprastai aktyvus – tai gali būti internete rastos ar vaiką įtakojusios informacijos pasekmė. Neretai pokyčius vaiko elgsenoje lemia internetu užmegzti kontaktai arba gauta netinkama informacija apie kurią tėvai nežino.

Tėvams, kurių vaikai daug laiko praleidžia internete yra patariama atidžiai stebėti vaikų elgesį

Šių dienų vaikai gyvena dviejuose tarpusavyje persipynusiuose pasauliuose – realiame ir interneto. Mes, ESET komanda, taip pat esame tėvai, tad puikiai žinome kaip ši situacija gali apsunkinti vaikų ir paauglių auginimą. Suprasti, kas patinka paaugliams nėra paprasta.  Tikriausiai nei vienas paauglys nenori, kad artimieji šniukštinėtų jų socialiniuose tinkluose ar asmeniniuose pokalbiuose. Todėl užtikrinti augančių vaikų saugumą įvairiose interneto naršyklėse tampa dar sudėtingiau.

 

ESET komanda pataria, kokius pokyčius vaikų elgesyje reikėtų stebėti tėvams, norintiems užtikrinti savo vaikų gerovę ir saugumą virtualiame, o svarbiausia realiame pasaulyje: 

 

1. Itin dažnas naktinis naršymas.

Amerikos Valstijose veikiantis Federalinis tyrimų biuras (FTB) kasmet rekomenduoja, nepaisant sunkumų, nepaliauti stebėjus savo vaikų elgesį ir fiksuoti bet kokius jų pokyčius. Vienas pakitusio elgesio pavyzdžių yra dažnas naršymas internete nakties metu. Tai gali būti ženklas, kad vaikas lankosi netinkamuose portaluose ar pokalbių svetainėse, kur rizikuoja nukentėti nuo kibernetinių sukčių ar iškrypėlių.

2. Vaikas naudoja ne sau priklausančią internetinę paskyrą.

Tai gali būti kita priežastis užmegzti pokalbį su Jūsų vaiku. Nusikaltėliai savo potencialioms aukoms internete siūlo susikurti kitas paskyras prisidengiant svetimu vardu ar netgi nuotraukomis, nurodant vyresnį amžių. Tokios paskyros leidžia vaikams bendrauti neprižiūrimiems. Tai padidiną vaikų riziką tapti interneto sukčių ir iškrypėlių aukomis.

3. Įtartini el. laiškai, laiškai ar siuntiniai iš nežinomų asmenų.

Jeigu Jūsų paauglys staiga ima gauti elektroninius ar popierinius laiškus iš nepažįstamų adresatų arba gauna jam adresuotus siuntinius apie kurių siuntėjus tėvai nė neįtaria, tai gali būti dar vienas, potencialiai grėsmingas elgesio pokytis, dėl kurio reikėtų sunerimti vaiko tėvams. Tai ypač svarbu, jei vaikas bando siuntą nuslėpti nuo Jūsų ir neprasitaria apie jos turinį.

4. Vaikas greitai išjungia / perjungia ekranus, kai Jūs įeinate į kambarį.

Gal būt pastebėjote, kad Jums bandant domėtis vaiko naršymo įpročiais, šis yra linkęs slėpti savo veiklą internte? Tai yra ženklas, kad vyksta kažkas įtartino. Labiausiai sunerimti turėtų tėvai, kurių vaikas stengiasi laikyti atokų atstumą nuo šeimos. Kibernetiniai nusikaltėliai, siekdami maksimalios naudos, labai sunkiai dirba stengdamiesi atplėšti vaiką nuo artimųjų. Jeigu Jūsų vaikas pradėjo slėpti savo naršymo duomenis arba vengia būti internete, kuomet Jūs esate šalia, tai gali būti dar vienas elgesio bruožas, išduodantis galimas grėsmes.

Ar atpažinote bent kelis savo vaiko elgesio pokyčius? Štai ką Jūs galite padaryti…

 

Visų pirma, prisėskite su savo dukra ar sūnumi ir apsvarstykite potencialias rizikas, kurios galimai tyko internete. Amerikos Valstijose veikiantis Federalinis tyrimų biuras (FTB) pataria kalbėtis atvirai ir išsakyti visus savo įtarimus ir nerimastavimus. Informuokite vaikus apie apsimetėlius, kuriuos galima sutikti internete, kad šie žinotų, kaip reikėtų išvengti žalos.

Įvairios institucijos taip pat skatina tėvus praleisti daugiau laiko su savo vaikais internete ir leisti jiems parodyti jų mėgstamiausius puslapius.

Susitarkite dėl galimybės nelaimės atveju prisijungti prie jų el. pašto, bet būkite paruošę argumentus, kodėl tai yra būtina. Patarkite savo vaikams naudoti jų amžiui tinkančius socialinius tinklus.

Praeityje, geras patarimas buvo leisti savo vaikui kompiuteriu žaisti tik bendro naudojimosi patalpose. Visgi, šiandien turime išmaniuosius telefonus ir kitus mobilius prietaisus, kurių funkcionalumas prilygsta kompiuteriui, tad vietos apribojimai nebėra veiksmingi.

Jei Jūs norite sekti savo  vaiko elgesį internete, apsvarstykite naudojimąsi tėvų kontrolės programėle ESET Parental Control for Android. Tai tarsi internetinė auklė, kuri leidžia Jums riboti vaikų laiką, praleistą žaidžiant žaidimus ar naršant internete, tuo pačiu skatindama draugišką diskusiją su vaiku apie tinkamą ar netinkamą svetainių turinį.

Naudodamiesi šia programėle vaikai gali išsakyti savo nuomonę, prašydami Jūsų leidimo prieigai prie užblokuotų svetainių ar siekdami papildomo laiko žaidimams ir naršymui svetainėse.

 


Pasidalink su kitais

Apsaugokite savo vaikus internete
jiems suprantamu būdu.

Gaukite naujausią informaciją ir patarimus apie saugų naudojimąsi internetu.

Kiti įrašai